راه اندازی مجدد خط تولیدی که کلیه کابل کشی و سیم بندی آن به سرقت رفته بود

سرقت سیم و کابل برق از سالهای گذشته تاکنون همواره یکی از مشکلات کلان صنعت برق بوده و در سال های گذشته بدلیل افزایش چشمگیر قیمت مس و آلومینیوم افزایش نیز یافته است.

کابل دزدی از سامانه انتقال و توزیع برق تا واحد های صنعتی و منازل مسکونی، هزینه های هنگفتی را برای شرکت برق و واحد های صنعتی و مردم عادی داشته است. حتی خطوط گرم ( برق دار ) اداره انتقال و توزیع برق نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

در میان واحد های صنعتی نیز این معزل وجود داشته و آسیب های جبران ناپذیری را به واحد های صنعتی وارد نموده که در این بین واحدهای در حال راه اندازی و یا تعطیل بیشتر مورد سرقت قرار گرفته اند.

یکی از این واحد های صنعتی ( از ذکر نام این مجموعه معذوریم )، در استان یزد قرار داشته که در زمینه تولید فرش ماشینی فعالیت داشته است. این واحد تولیدی بدلیل شرایط اقتصادی و رکود بازار در سالیان اخیر، دچار بحران مالی شدید و نهایتا تعطیل می گردد. در این ایام متاسفانه نگهبانی و حراستی برای حفاظت از مجموعه در نظر گرفته نشده تا طعمه خوبی شود برای سارقان مس…در این واحد تولیدی یک دستگاه تولید فرش مدل Van De Wiele CRT82 از شرکت وندویل بلژیک قرار داشته است.

در مدتی که این کارخانه در وضعیت تعطیلی قرار داشته و حراستی از آن صورت نگرفته، سارقان کلیه کابل ها و سیم بندی سیستم روشنایی و برق رسانی این مجموعه را سرقت نموده اند. در نهایت دستگاه CRT82 نظر این افراد را به خود جلب نموده به گونه ای که کلیه کابل کشی مدار قدرت، سیم بندی مدار فرمان و حتی تجهیزات ابزار دقیق و سنسور ها مورد سرقت قرار می گیرد. سارقان حتی به تجهیزاتی مانند ترانسفورماتور های تخصصی این دستگاه نیز رحم نکرده و با تخریب آنها نسبت به سرقت مس موجود در آن تجهیزات اقدام نموده اند.

در نهایت این دستگاه از سوی یک واحد تولیدی دیگر در زمینه فرش خریداری شده و تعمیرات الکتریک و راه اندازی مجدد آن به مجموعه کیا کنترل محول می گردد.

در بازدید های اولیه مشخص گردید سارقان از نازک ترین سیم های مسی مربوط به تجهیزات کنترلی و ابزار دقیق نیز غافل نبوده و آنها را چیده و سرقت نموده اند، بعنوان مثال سیم های مربوط به سنسور های التراسونیک که ارزش مس خالص آن شاید کمتر از ۵۰۰ تومان باشد نیز چیده و به سرقت رفته بود. در مواردی حتی مشاهده شد که لوله های مربوط به سیستم پنوماتیک ( هوا فشرده ) بدلیل شباهتی که به کابل برق داشته، چیده شده است. دو دستگاه ترانسفورماتور که یکی از آنها بسیار تخصصی و دارای تعداد زیادی خروجی با مقادیر ولتاژی متفاوتی بوده، به کلی تخریب و سیم بندی آن به سرقت رفته بود. تعداد زیادی کابل ابزار دقیق ۵۰ رشته، ۴۸ رشته، ۴۰ رشته، ۳۶ رشته و … ( CVPEA – CVPEB – CRBVA – CRBVB – CRMVC – CRSVA – CRUVA و … ) از ابتدا و انتها چیده شده و به سرقت رفته بودند. در نهایت با بررسی های انجام گرفته مشخص گردید که تنها در مدارات فرمان و ابزار دقیق این دستگاه بالغ بر ۶۰۰ رشته سیم قطع گردیده و سرقت شده است، یعنی تشخیص و انجام بیش از ۱۲۰۰ کانکشن. این کابل ها کاملا اختصاصی و سفارش کارخانه وندویل Van De Wiele بلژیک بوده و مشابه آن در بازار ایران وجود نداشت، رشته سیم های موجود در کابل بدون شماره و فقط از طریق کد رنگی قابل شناسایی بود. برخی از رشته سیم ها بدلیل کشیده شدن در زمان سرقت از روی برد های الکترونیکی و یا کانکتورهای ورودی و خروجی پردازنده ها جدا شده بود. برخی از تجهیزات برق قدرت مانند کنتاکتور، کلید اتوماتیک، کلید حرارتی و … نیز در حین سرقت دچار آسیب دیدگی شده و یا اجزا مسی درون آنها نیز سرقت شده بود.

پس از بررسی کامل سیستم و نقشه های مربوطه، لیست کاملی از تجهیزات مفقودی تهیه شده و تمامی موارد و یا مشابه آن در بازار ایران تهیه گردید. ترانسفورماتور های تخصصی نیز پس از بررسی، پارامترهای آن محاسبه و در داخل ایران سیم پیچی شد.


در ادامه تصاویری از وضعیت دستگاه پس از سرقت را مشاهده می نمایید.

 

 

تصاویر پس از اتمام پروژه و راه اندازی

 

 

نتیجه نهایی…